HIV/AIDS
- Szczegóły
- Anna Chmura
Z wizytą u Reymonta
- Szczegóły
- Małgorzata Brodziak
Kościuszkowcy w Berlinie
- Szczegóły
- Ewa Nowak
Wycieczka szkolna do Berlina była niezwykle interesującym i edukacyjnym doświadczeniem, które pozwoliło nam lepiej poznać historię oraz kulturę Niemiec. Pierwszym punktem naszej wyprawy były pozostałości muru berlińskiego, a dokładniej East Side Gallery – najdłuższy zachowany fragment muru, na którym artyści z całego świata uwiecznili swoje prace symbolizujące wolność, pokój i pojednanie. Mural w tym miejscu stanowi ważne przypomnienie podziału Berlina i trudnych czasów, jakie miasto przeżyło w czasie zimnej wojny.
Następnie zobaczyliśmy Bramę Brandenburską – symbol zjednoczenia Niemiec i jeden z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Berlinie. Stamtąd przeszliśmy do budynku Reichstagu i dzielnicy rządowej. Zwiedzanie zakończyliśmy wjazdem na kopułę Reichstagu, skąd roztaczał się niesamowity widok na miasto.
Dalej udaliśmy się na Wyspę Muzealną, unikalny kompleks muzeów wpisany na listę UNESCO.
Kolejnym punktem na naszej trasie była aleja Unter den Linden, historyczna ulica prowadząca do Bramy Brandenburskiej. Wzdłuż alei zobaczyliśmy m.in. Arsenał, imponujący budynek Uniwersytetu Humboldta, plac Bebelplatz z gmachem opery i katedrą katolicką św. Jadwigi. Było to wspaniałe wprowadzenie do dawnej architektury Berlina.
Na placu Gendarmenmarkt podziwialiśmy harmonijną kompozycję architektoniczną dwóch katedr i budynku teatru – miejsce to słynie z organizacji koncertów i wydarzeń kulturalnych. Potem przeszliśmy na nowoczesny Potsdamerplatz, gdzie zobaczyliśmy futurystyczne budynki i imponującą, nowoczesną zabudowę symbolizującą dynamiczny rozwój Berlina po zjednoczeniu.
Wzruszającym momentem był spacer przy Pomniku Ofiar Holokaustu. To miejsce pamięci poświęcone ofiarom II wojny światowej, wykonane z betonowych bloków o różnej wysokości, ma skłaniać odwiedzających do refleksji nad tragedią Holokaustu.
Opiekę sprawowały nauczycielki pani Urszula Opoń, Barbara Szczepanowska, Agnieszka Rak- Skrzypek i Ewa Nowak.
(EeN)
Dzieciństwo bez Przemocy
- Szczegóły
- Agnieszka Gnatiuk
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie przyłączyło się do Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci
w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Kampania koncentruje się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Sprzątanie Świata
- Szczegóły
- Joanna Bielak
Jak Giełda Papierów Wartościowych zmieniła polską gospodarkę?
- Szczegóły
- Agnieszka Rak-Skrzypek
23 października uczniowie klas: 1 TL, 2 TLa, 2TLb mieli okazję wziąć udział w spotkaniu on-line „Jak Giełda Papierów Wartościowych zmieniła polską gospodarkę? O historii i przyszłości giełdy okiem pierwszego prezesa GPW".
W trakcie lekcji młodzież mogła się dowiedzieć:
- jak wyglądały początki działania giełdy po transformacji ustrojowej,
- co sprzyjało jej powstaniu, a co było największym wyzwaniem i jak przebiegały pierwsze sesje giełdowe,
- jaką pozycję warszawska giełda ma obecnie,
- jak inwestować na giełdzie i zarabiać na tym.
Prelegenci w sposób przystępny i ciekawy opowiadali o własnych doświadczeniach oraz przenieśli uczestników do świata giełdy z początku lat 90-tych.