O szkole
images/Slajdy_21/szkola_21_1.png

Rekrutacja 2024/2025

Rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Wołowskim – edycja 3

Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich realizujemy projekt, którego celem jest poprawa jakości kształcenia w Zespole Szkół Zawodowych w Wołowie, Zespole Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie.

Skupiamy się na wsparciu praktycznej nauki zawodu, rozwoju kompetencji kluczowych, w tym kompetencji zielonych i przyszłości oraz wzmocnieniu zdrowia psychicznego uczennic i uczniów 3 szkół zawodowych Powiatu Wołowskiego.

Wsparcie realizowane będzie poprzez zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe, staże uczniowskie, kursy, doradztwo zawodowo-edukacyjne, wyjazdy na targi branżowe, wizyty zawodoznawcze, warsztaty na uczelniach wyższych, a także zajęcia integracyjne, wzmacniające umiejętności społeczno-emocjonalne i zdrowie psychiczne.

Zakładamy, że projektem obejmiemy co najmniej 410 uczniów i uczennic.


Dziennik elektroniczny

Platforma edukacyjna

Plan lekcji

My na Facebooku

#CYBER-RADY

Twój Komputer to Twoja twierdza

Chroń swój komputer i sieć w domu przed wirusami i intruzami. Zainstaluj Firewall, upewnij się czy posiadasz oprogramowanie przeciw wirusom i spyware oraz aktualizuj je na bieżąco. Warto też raz na jakiś czas przeskanować komputer i sprawdzić procesy sieciowe. Jeśli nie potrafisz tego zrobić sam, poproś o sprawdzenie kogoś, kto ma fachową wiedzę i komu ufasz.

 

Używaj bezpiecznych haseł

Używaj bezpiecznych haseł i staraj się ich nie powtarzać na różnych stronach logowania. Pamiętaj, że łatwe hasło, łatwo można odgadnąć. Silne hasło to hasło unikatowe i złożone – najlepiej składające się z 15 znaków, w tym liter, cyfr i znaków specjalnych.

 

Bądź ostrożny! Pomyśl zanim klikniesz!

Nie otwieraj e-maili ani plików wysłanych przez nieznajomych. Uważaj, bo przestępcy phishingowi mogą podszywać się też pod inne osoby, a nawet instytucje w celu wyłudzenia od Ciebie poufnych informacji, np. danych do logowania, numerów kart, czy kont… Nie klikaj bez zastanowienia w linki otrzymywane drogą mailową, bo mogą one prowadzić do niebezpiecznych miejsc i spowodować utratę danych.

Czytaj komunikaty zanim klikniesz „OK”. Musisz mieć pewność, że wiesz co się stanie po naciśnięciu przycisku. Pamiętaj, że celem cyberprzestępców jest nakłonienie Cię do pobrania złośliwego oprogramowania i aplikacji, które mogą wykraść informacje z twojego urządzenia. Jeśli pobierasz pliki z Internetu, sprawdź je za pomocą skanera. Unikaj stron, które wabią Internautów na pozór wyjątkowo atrakcyjnymi ofertami. Odwiedzając takie miejsca, możesz narazić swój komputer na zainfekowanie.

 

Chroń swoją prywatność!

Nie podawaj w Internecie danych osobistych, jeśli nie ma takiej potrzeby. Zachowaj informacje na temat swojego życia prywatnego dla przyjaciół i bliskich znajomych. Im więcej mówisz o sobie publicznie w sieci, tym łatwiej można ukraść twoją tożsamość. Pamiętaj też, że ludzie, których spotykasz w sieci mogą łatwo manipulować informacjami na swój temat, a nawet nie muszą być prawdziwymi osobami.

Korzystając z mediów społecznościowych, postaraj się, aby informacje z twojego profilu nie były dostępne publicznie dla każdego. Możesz to sprawdzić w ustawieniach poziomu prywatności. Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się na założenie profilu publicznego, zadbaj, aby podstawowe informacje na twój temat takie jak adres, czy nr telefonu nie były dostępne dla każdego, jeśli nie jest to konieczne. Unikaj spotkań w rzeczywistości z osobami, które znasz tylko z sieci, a jeśli się na to decydujesz, pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności. Na pierwsze spotkanie wybierz często uczęszczane miejsce publiczne.

 

Korzystaj ze swoich praw!

Upewnij się, że serwis, do którego się logujesz jest wiarygodny i daje Ci prawo do wglądu w przechowywane o Tobie dane i do ich modyfikacji. Nie akceptuj odruchowo informacji o przechowywaniu danych – w wielu serwisach możesz odznaczyć opcję wykorzystywania danych przez osoby/podmioty „trzecie”

 

Używaj bezpiecznych sieci Wi-Fi i szyfruj transmisję danych

To, że sieć jest darmowa najczęściej oznacza, że nie jest zabezpieczona. Korzystając z takich „okazji” narażasz się na utratę prywatnych i wrażliwych danych (haseł, numerów kart kredytowych, itp.). Warto też skorzystać z możliwości szyfrowania korespondencji mailowej za pomocą specjalnych dodatków do przeglądarek i aplikacji. Jeśli zależy Ci na większej anonimowości w Internecie, rozważ korzystanie z VPN – wirtualnej sieci prywatnej.

 

Zabezpiecz najważniejsze dane na innym nośniku!

Nie pozwól sobie na bezpowrotną utratę danych. Najważniejsze dokumenty chroń kopiując je na osobnym nośniku (płyta, zewnętrzny dysk, itp.).

 

Sprzątaj po sobie i pamiętaj, żeby się wylogować!

Korzystając z publicznego komputera używaj trybu przeglądania stron „incognito”, bądź wyczyść historię przeglądania po zakończeniu aktywności w sieci. Dzięki temu informacje o stronach, które odwiedziłeś i dane logowania nie będą przechowywane, a osoba która skorzysta z komputera po Tobie nie będzie mogła prześledzić Twoich kroków, ani wykorzystać ich przeciwko Tobie.

Pamiętaj, że zamknięcie karty w przeglądarce bądź aplikacji nie oznacza zakończenia Twojej aktywności w danym programie. Jeśli uprzednio się zalogowałeś to pamiętaj, aby po zakończeniu pracy nacisnąć przycisk „wyloguj”.

 

Co wydarzyło się w Internecie, zostanie w Internecie!

Pamiętaj, że wszystko co umieścisz w Internecie, pozostaje tam na zawsze. Zanim cokolwiek opublikujesz, zastanów się, czy to co wydaje Ci się właściwe w danym momencie, będzie tak samo odebrane w przyszłości. Zrobiłeś sobie dzisiaj śmieszne selfie? Napisałeś zabawny komentarz? Zastanów się, czy za jakiś czas ten sam post nie zostanie oceniony jako żenujący.

 

Roztropnie używaj smartfon’a

Zabezpiecz telefon silnym hasłem, odciskiem palca itp. Jeśli nie jest to konieczne, wyłącz geolokalizację i Bluetooth. Instaluj wyłącznie niezbędne programy. Jeżeli masz „apkę za darmo”, to zwykle nieświadomie płacisz dostępem do swoich prywatnych danych. Aktualizuj na bieżąco oprogramowanie systemowe. Pamiętaj, że powszechnie dostępne komunikatory nie gwarantują Ci bezpiecznej komunikacji.

 

Źródło: cyber.mil.pl/edukacja

70-lecie, galeria zdjęć

70-lecie, drzewko, artykuł

Jubileusz 70-lecia - atrtykuł

Nasze osiągnięcia

Galeria zdjęć

Mapa

Stopka

Kontakt

Wołów, ul. Tadeusza Kościuszki 27
tel/fax: 71/3892669
e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Śledź nas na

 



Copyright © 2018. CKZiU Wołów. Joomla. Designed by IDW