O szkole
images/Slajdy/szkola_1.png

Rekrutacja 2019/2020

O szkole

T. architektury krajobrazu

T. ekonomista

T. informatyk

 

 

T. logistyk

T. mechatronik

T. ochrony środowiska

T. pojazdów samochodowych

 

 

 

Elektroniczny system rekrutacji - Zapraszamy!

Egzaminy poprawkowe

Dziennik elektroniczny

Platforma edukacyjna

Plan lekcji

My na Facebooku

W piękny październikowy piątek uczniowie czwartej klasy Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki wzięli udział w wykładach w ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Pierwszy wykład „Modna? Restrykcyjna? A może po prostu dobra? Dlaczego diety czasem nie działają?”, który poprowadziła dr Marta Sochocka- biolog z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, dostarczył nam dużo wiedzy na temat diet. Dowiedzieliśmy się w jakich sytuacjach podejmujemy decyzję o odchudzaniu oraz całej prawdy o dietach restrykcyjnych i wykluczających, a także w jaki sposób generowany jest w mózgu sygnał o zagłodzeniu. Poznaliśmy również pułapki dietetyczne, które rujnują nasze wysiłki. Zdajemy sobie teraz sprawę , że monodiety to droga donikąd, że diety restrykcyjne prowadzą do rozregulowania metabolizmu, ile wynosi porcja warzyw czy tez owoców. Mamy większą świadomość, że dieta bezglutenowa nie jest dobra dla każdego, natomiast błonnik jest niezbędny dla naszego organizmu. Pani doktor zdecydowanie przestrzegła nas przed używaniem śmiercionośnych spalaczy tłuszczu . Wiemy już kto to jest ortorektyk i jak na nasze wybory żywieniowo-dietetyczne wpływają twórczy blogów, portali społecznościowych czy gwiazdy telewizyjne.

Drugi wykład poprowadzony przez dr Beatę Orzechowską- wirusologa Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN- zajmował się niezmiernie ważnym tematem, a brzmiał "Uwaga wirus! Skuteczne sposoby walki z przeziębieniem ". Przeziębienie- infekcja wirusowa- jest zwykle niegroźną chorobą i mija po kilku dniach, jednak nie wolno jej lekceważyć. Na wykładzie dowiedzieliśmy jak odróżnić zwykłe przeziębienie od grypy i anginy oraz jak leczyć i przede wszystkim jak skutecznie zapobiegać zachorowaniu. Wiemy także czy przeziębienie bierze się z zimna, jakie choroby są wywołane przez wirusy oraz że wirusów przeziębień jest bardzo wiele, a najpopularniejszym jest Rhinowirus. Pani doktor potwierdziła tezę, że zimne stopy prowadzą do przeziębień i poleciła nam dbać o temperaturę w środku nosa. Od dziś każdy nowy lek będziemy sprawdzać na stronie Cochrane, która jest jedną z najbardziej znanych i poważanych baz danych z medycznymi doniesieniami naukowymi. Dziękujemy pani Agnieszce Rak- Skrzypek za kolejny wspólny wyjazd i za to, że zawsze możemy liczyć na jej opiekę.

Ewa Nowak- wychowawca klasy IV TAK/TL 

Galeria zdjęć

Mapa

Stopka

Kontakt

Wołów, ul. Tadeusza Kościuszki 27
tel/fax: 71/3892669
e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Śledź nas naCopyright © 2018. CKZiU Wołów. Joomla. Designed by IDW