O szkole
images/Slajdy/szkola_1.png

Ogłoszenie

Dziennik elektroniczny

Platforma edukacyjna

Plan lekcji

My na Facebooku

„Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki”

Martyna Wojciechowska

Kościuszkowcy w czekoladowej manufakturze

    Nasza podróż na pewno nie była taka, jak Martyny Wojciechowskiej, ale zdecydowanie była magiczna, uzdrawiająca, dystansująca od problemów, i co bardzo ważne, wiązała się również z przyjemnościami smakowymi;-) Któż nie lubi czekolady?
    11 grudnia 2019 roku uczniowie klas IV Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki wyjechali na wycieczkę zawodoznawczą do Muzeum Czekolady w Poznaniu. To tam znajduję się słynna na całą Polskę Manufaktura Czekolady, gdzie ręcznie wyrabia się przepyszne praliny, czekolady i inne produkty ze słodkiego „kruszcu”. Wybraliśmy to miejsce aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Podczas warsztatu poznaliśmy miejsca, gdzie rośnie kakaowiec, którego ziarno wykorzystywane jest do produkcji belgijskiej czekolady. Mogliśmy zobaczyć owoc kakaowca i spróbować uprażonych ziaren, śruty i masła kakaowego. Dzięki projekcji filmu zobaczyliśmy, jak wygląda praca na plantacji kakao w Ghanie. Najważniejszym elementem wyjazdu był udział w tworzeniu własnej tabliczki czekolady, gdzie każdy mógł wykazać się kreatywnością tworząc swoiste słodkie dzieło sztuki. Byliśmy także obserwatorami procesu produkcji pralin czekoladowych z różnym nadzieniem, które po zakończeniu cyklu produkcyjnego ze smakiem zjedliśmy.  Nasz udział w warsztatach czekoladowych wzbogacił finansowo organizację charytatywną CACOA HORIZONS FOUNDATION wspierającą rolników uprawiających kakaowiec w Zachodniej Afryce. Z każdego biletu i z każdej zakupionej czekolady część pieniędzy przekazywana jest właśnie do tego dalekiego zakątka  świata, skąd pochodzi główny surowiec wykorzystywany w produkcji czekolady.
    Wyjazd na wycieczkę mógł być możliwy dzięki realizacji w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie projektu "Wysoka jakość edukacji szkół Powiatu Wołowskiego" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Dolnośląskiego. Ze środków unijnych zostały opłacone bilety wstępu,  przejazd i ciepły posiłek.

Izabela Michońska

Nasze osiągnięcia

 

Galeria zdjęć

Mapa

Stopka

Kontakt

Wołów, ul. Tadeusza Kościuszki 27
tel/fax: 71/3892669
e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Śledź nas na

 Copyright © 2018. CKZiU Wołów. Joomla. Designed by IDW